Буш во Прага | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш во Прага

*

Американскиот претседател Џорџ Буш и неговиот чешки колега, Вацлав Клаус денеска во Прага разговараат околу планбовите на САД за инсталирање антиракетен систем на Чешка територија. Чешката влада го поддржува проектот, но не и локалното население кое на референдум се изјасни против. Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека доколку САД го реализираат планот, Русија ќе ги насочи своите ракети кон цели во Европа. Попладне Буш патува во Германија каде ќе учествува на самитот на Г8 во Хајлигендам