Буш – Блиски исток | Вести | DW | 29.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш – Блиски исток

*

Американскиот претседател, Џорџ Буш го обвини Иран дека го дестабилизира Блискиот исток. Иран е водечкиот државен спонзор на тероризмот, изјави Буш пред воените ветерани во Рено, во сојузната американска држава Невада. Според него, “најважниот и најитен начин да се спречат амбициите на Ал Каеда и Иран и другите сили на нестабилност и терор е да се добие битката во Ирак„. Пред говорот на Буш во Невада, иранскиот претседател, Махмуд Ахмадинеџад изјави дека по неуспех на Американците во Ирак, неговата земја би можела да го пополни вакуумот на власта што би настанал.