Буш-Абас | Вести | DW | 25.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш-Абас

*

Американскиот претседател Џорџ Буш ја потенцира обврската на САД за формирање палестинска држава. Кога палестинското водство ќе прифати слободно да живее со Израел и ќе се откаже од насилството, тогаш во САД ќе добијат силен партнер за остварување на целта, изјави Буш по разговорите со палестинскиот претседател Махмуд Абас на маргините на генералното собрание на ОН. Абас од своја страна ја поддржал иницијативата на Буш за блискоисточната конференција која треба да се одржи во ноември. Сеуште е неизвесно кои ќе бидат учесниците. САД најавија дека ќе ги поканат и Сирија и Саудиска Арабија