Бучковски ја завршува посетата на САД | Теми на денот | DW | 31.10.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Бучковски ја завршува посетата на САД

Македонскиот премиер Владо Бучковски денеска, со посетата на втората црковна општина во Детроит ја завршува неколкудневната посета на САД.

Владо Бучковски

Владо Бучковски

Тој вчера се сретна со македонските иселеници во градот и ги повика да прекинат со делбите и да се обединат.

,, Се обидуваме да се интегрираме во Еу и НАТО. Не наликува на еден народ да говори за интеграција, а се уште е обременет со вековни делби,, им порача премиерот на Македонците во Детроит.

Бучковски ги повика иселениците и да инвестираат и да ги прошират своите бизниси и во Македонија, со цел да придонесат за економскиот раѕвој на земјата. Тие, пак, му укажаа дека за тоа е потребно подобрување на законодавството во државата, спрравување со корупцијата, поефикасни институции и гаранции за нивните вложувања.

Шефот на македонската влада, зборувајќи за средбите со американскиот претседател Џорџ Буш и со високите претставници на неговата администрација, посочи дека била потврдена американката поддршка кон Македонија. Освен средбите со американскиот државен врв во Вашингтон, Бучковски во рамките на посетата на САД присуствуваше и на донаторска конференција во Њујорк за отворање на нови работни места, на која на Македонија и беа ветени 12 милиони долари.
Реклама