Буто ќе се кандидира на изборите во Пакистан | Вести | DW | 20.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буто ќе се кандидира на изборите во Пакистан

*

Поранешниот пакистански премиер Беназир Буто и покрај вчерашниот крвав напад за време на нејзиното враќање во земјата, ќе учествува на претстојните парламентарни избори. Таа нагласи дека нападот, во кој загинаа повеќе од 130 лица, е насочен против демократијата, единството и интегритетот на Пакистан. Пакистанските власти ги обвинија исламските екстремисти дека стојат зад нападот, кој е еден од најтешките во историјата на земјата. Буто, која мина без повреди, на изборите во јануари ќе настапи како главен кандидат на народната партија.