Буто се сретна со странските дипломати | Вести | DW | 11.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буто се сретна со странските дипломати

*

Водачот на опозицијата во Пакистан, Беназир Буто апелираше до меѓународната заедница, да го зголеми притисокот врз претседателот Первез Мушараф. Буто по средбата со странските дипломати, го нагласи нејзиното барање Мушараф да ја укине вонредната состојба. Буто истовремено предупреди од можен колапс на Пакистан. Полицијата вчера спречи Беназир Буто да се сретне со Врховниот судија Ифтикар Чаудри, симнат од функцијата.