Буто ослободена од домашен притвор | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буто ослободена од домашен притвор

*

Државниот обвинител на Пакистан, Малик Мохамед Кајум најави дека вонредната состојба што ја воведе шефот на државата Первез Мушараф ќе биде укината за еден месец, предуслов е да се подобри безбедносната состојба. Во меѓувреме на водачот на пакистанската опозиција и поранешен премиер Беназир Буто и беше дозволено да ја напушти куќата во Исламабад и да се сретне со претставници на партијата и странските дипломати. Во текот на вчерашниот ден Буто беше во домашен притвор. Властите сакаа да спречат таа да учествува на демонстрациите против Мушараф.