Буто го посети мавзолејот на татко и | Вести | DW | 27.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буто го посети мавзолејот на татко и

*

Поранешната премиерка на Пакистан, Беназир Буто денеска го посети мавзолејот посветен на нејзиниот татко, што е првпат откако по осумгодишен егзил се врати во земјата. Областа ја обезбедуваат голем број специјални сили, поради зголемената опасност по атентатите за време на пречекот на Буто во кои загинаа стотина лица. Инаку таткото на Буто, Зулфикар Алија бил претседател и премиер на земјата и основач на Пакистанската народна партија која сега ја предводи неговата ќерка.