Бурен старт на карневалот во Рајнската област | Панорама | DW | 24.02.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Бурен старт на карневалот во Рајнската област

И покрај дождот, силниот ветер и бурата над Рајнската област, илјадници луѓе во градовите - карневалски упоришта излегоа на улиците за да го прослават почетокот на „петтото годишно време“.

Добро расположени Германци, хектолитри пиво, карневалски песни, танц и славење на секој чекор. Вчера сите го славеа почетокот на кулминацискиот период на карневалот. Согласно традицијата во 11 часот и 11 минути беше означен почетокот на петдневните прослави. Бројните карневалисти не ги поколеба не само орканот Томас кој во текот на целиот вчерашен ден беснееше над Германија, туку и заострените мерки за безбедност поради стравот од терористички напади. Така, на пример, во Келн на камиони им е забранет влез во центарот на градот, а поставени се и бетонски ѕидови на клучни улици. На улиците вчера имаше 2.200 тешко вооружени полицајци. Карневалот вчера го проследи и бурата со име Томас, поради која беа откажани прославите на отворено во некои места во Рајнската област. Инаку, вчера  жените ја презедоа власта во карневалските упоришта, од кои Келн е најголемото - со традиционалното сечење на вратоврските на мажите.

Во понеделник карневалот доживува кулминација на т.н Розенмонтаг, кога низ градовите минува централната карневалска поворка со многу возила од кои маскирани паринцови, принцези, црвени и сини офицери ќе фрлаат т.н. камеле, односно слатки. На крајот карневалистите се враќаат дома со полни торби  со „камеле“.

Гледај видео 00:59

Започна „петтото годишно време“

Германските карневалисти годинава на духовит и сатиричен начин се пресметуваат со популизмот. Овојпат нивна цел е американскиот претседател Доналд Трамп. Тој се прикажува како слон во продавница за порцелан, наместо нос има сурла - со тоа се алудира на штетата која ја предизвикува со своите изјави и одлуки. Трамп на карневалската поворка во Келн ќе биде прикажан и со кесето кое германските првачиња го носат  на првиот училишен ден, но во неа нема слатки, туку кодови за активирање на нуклеарни бомби. На мета на карневалистите се и претседателите на Русија и на Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган и секако канцеларката Ангела Меркел, која како бубамара лежи на грб и не може да се врати на нозе додека нејзиниот противкандидат за канцелар Мартин Шулц од Социјалдемократската партија бележи сѐ поголема популарност кај избирачите.

 

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама