Дали Бундестагот е токсичен за жените? | Сите содржини | DW | 29.09.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Дали Бундестагот е токсичен за жените?

Во новоизбраниот Бундестаг, уделот на пратенички ќе биде околу 35 проценти, што е незначителен пораст во однос на нивниот удел во актуелниот парламентарен состав од неполни 31 проценти. Но, бројките не се најголем проблем, туку повеќе непроменетиот однос на пратениците во германскиот парламент кон своите колешки.

Гледај видео 01:45

Прочитај го и ова