Бундестагот ја продолжи мисијата на Бундесверот | Вести | DW | 15.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бундестагот ја продолжи мисијата на Бундесверот

*

Бундестагот денеска донесе одлука за продолжување на мандатот на Бундесверот во анти терористичката мисија Ендјуринг фридом. За продолжување гласаа 414 патеници на Бундестагот. Во моментов 50 маринци во Средоземното море и 250 на Рогот на Африка ги обезбедуваат поморските патишта. Партијата на левицата и Зелените уште пред гласањето беа против мандатот.