Бундестагот расправа за продолжување на операцијата „Ендјуринг Фридом“ | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бундестагот расправа за продолжување на операцијата „Ендјуринг Фридом“

*

Гермаснкиот Бундестаг денеска ќе расправа за продолжување на мандатот на Бундесверот во рамките на анти – терористичката операција Енјуринг Фридом. Партијата на Зелените и Левичарите ја отфрлаат мисијата. Продолжувањето вчера беше одобрено од страна на владата. Според одлуката германската морнарица со околу 300 војници треба да остане на рогот на Африка и да учествува во набљудување на водите на Средоземното Море. Бундесверот на распсолагање става и 100 војници командоси за анти терористичката борба во Авганистан.