Бундестагот расправа за продолжување на мисијата на Бундевсерот | Вести | DW | 15.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бундестагот расправа за продолжување на мисијата на Бундевсерот

*

Бундестагот денеска донесе одлука за продолжување на мандатот на Бундесверот во анти терористичката мисија Енјуринг фридом. За продолжуување гласаа 414 патеници на Бундестагот. Во моментов 50 маринци во Средоземното море и 250 на рогот на Африка ги обезбедуваат поморските патишта. Левичарската и партијата на Зелените уште пред гласањето беа против мандатот. Тие критикуваат дека и шест години по почетокот на мисијата како реакција на нападите врз САД, за неа сеуште нема мандат од ОН. Министерот за одбрана Франц Јосеф Јунг наспроти ја бранеше мисијата дека е неопходен ангажманот на војниците.