Бундестагот расправа за „Ендјуринг Фридом„ | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бундестагот расправа за „Ендјуринг Фридом„

*

Во Бундестагот во тек е расправа околу предлогот на владата за продолжување на мандатот на Бундесверот во мисијата Ендјуринг Фридом. Сојузниот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг пред пратениците се заложи продолжување на мандатот за уште една година. Пратениците на Зелените и Левицата се против. Гласањето во парламентот треба да се одржи на 15 ноември.