Бундестагот расправа за Буџетот за наредната година | Вести | DW | 12.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бундестагот расправа за Буџетот за наредната година

*

Во генералната дебата за буџетот на Германија во 2008 година, опозицијата во Бундестагот и префрли на владата дека граѓаните не учествувале доволно во економскиот подем. Канцеларот Ангела Меркел извлече позитивен биланс и укажа на тоа дека бројот на невработените, откако големата коалиција стапи на власт во Германија, е намален за еден милион граѓани. Меркел се заложи и за проодлжување на мандатот на војниците на Бундесверот во оспоруваната анти – теерористичка мисија Ендјуринг Фридом во Авганистан.