Бундестагот одобри забрана за пушење | Вести | DW | 25.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бундестагот одобри забрана за пушење

Германскиот Бундестаг денеска одобри во земјата да се воведе забрана за пушење на јавни места и во јавниот превоз. Одлуката треба да стапи на сила на 1 септември, но претходно треба да биде изгласана во Бундесратот. За забрана за пушење во локали, ресторани и кафетерии се одговорни покраините.