Бундесвер – процес | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бундесвер – процес

Во најголемиот процес во историјата на германската армија, денеска на суд ќе се најдат 18 инструктори на војници. Државното обвинителство ги обвинува дека на вежбата за симулирање заложништво во летото 2004 гоина, шиканирале и измачувале 160 регрути. Покраинскиот суд во Минстер за мамутскиот процес предвидува рок на траење од 45 дена.