Бундесвер – процес | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бундесвер – процес

Во судот во Минхен денеска почна процесот против 18 поранешни армиски лица поради злоставување регрути. Еден поранешен командант на една единица на армијата и на 17-мина други подофицери се обвинети дека шиканирале и малтретирале регрути при симулирани случаи на киднапирања. Судскиот процес би требало да трае 45 дена. Случајот откриен во 2004 година покрена јавна дискусија околу состојбата во германската армија.