Бундесвер – процес | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бундесвер – процес

Во судот во Минстер денеска почна процесот против 18 инструктори на германската армија, под обвинение дека измачувале регрути. Еден капетан и 17-мина подофицери се обвинети дека шиканирале и малтретирале воени обврзници при симулирани случаи на киднапирање. Случајот што беше откриен во 2004. година покрена јавна дискусија околу вкупната состојба во германската армија.