Бундесвер – Авганистан | Вести | DW | 20.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бундесвер – Авганистан

Според зборовите на германскиот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг, Бундесверот и по загинувањето на тројцата војници во вчерашниот самоубиствен напад, ќе ја продолжи мисијата во Авганистан. Германија нема да се колеба и по овој кукавички напад, да продолжи да ја поддржува обновата на Авганистан, изјави Јунг во повеќе интервјуа. Атентаторот вчера изутрина се крена во воздух на пазар во северно-авганистанскиот град Кундус и покрај германските војници, уби и петмина Авганистанци. Одговорноста за атентатот ја презедоа радикалните Талибанци.