Букујанит: Офанзивата зависи од посетата на Ердогана на САД | Вести | DW | 27.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Букујанит: Офанзивата зависи од посетата на Ердогана на САД

*

Дали Турција ќе спроведе офанзива против Курдите во Северен Ирак ќе реши по посетата на премиерот Реџеп Таип Ердоган кај американскиот претседтаел Џорџ Буш, изјави првиот човек на турскиот генералштаб Јашар Букујанит. Според турските медиуми посетата во САД закажана за 5 ноември е од големо значење. Во меѓувреме Турција побара од Ирак да преземе итни и конкретни мерки против бунтовниците на курдската ПКК кои оперираат во северниот дел на земјата.