Бугарите и нивната недоверба кон вакцините | Сите содржини | DW | 10.12.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Бугарите и нивната недоверба кон вакцините

Бугарите тешко се одлучуваат за вакцинација. Причините се многубројни: недоволна доверба во вакцините, противречни пораки од политичарите и лекарите, лошо организирани и слабо финансирани кампањи за вакцинација. Резултатот е - најниска стапка на вакцинација во Европа и една од највисоките стапки на смртност во светот. Еве како изгледа работата на еден мобилен тим за вакцинација во Враца.

Гледај видео 04:47

Прочитај го и ова