Бројката невработени во Германија се помала | Вести | DW | 28.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бројката невработени во Германија се помала

*

Бројката невработени во Германија и натаму се намалува. Според податоците на сојузната агенција за труд, бројката на невработени во јуни изнесува 3,7 милиони, или 712.000 помалку од истиот период лани. Како главна причина за тоа , шефот на агенцијата Франк Јирген Вајзе го посочи добрата економска ситуација која се одржува во Германија во последниов период .