Бришковска го демантира исказот на Василевски- Нинџа | Северна Македонија | DW | 06.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Бришковска го демантира исказот на Василевски- Нинџа

Поранешната заменичка министерка за правда во изјава за Дојче Веле тврди дека денешниот исказ на еден од обвинетите за крвавиот упад во Собранието на 27 април 2017 година, Александар Василевски- Нинџа е целосно неточен

Билјана Бришковска- Бошковска демантира дека била дел од штабот на ВМРО-ДПМНЕ од кој се планирал упадот во Собранието на 27 април 2017 година. Во изјава за Дојче Веле Бришковска објаснува: 

„Во врска со наводите пренесени во медиумите од сведочењето на обвинетото лице Александар Василевски (Нинџа, н.з.), можам само да изјавам дека сум запрепастена од невистинитоста на исказот на сведокот кој се однесува на мене и целосно го отфрлам како неточен“, вели Бришковска во кусата изјава за ДВ.

Василевски е меѓу 33 лица обвинети за упадот во Собранието минатата година. Тој на денешното рочиште во судот изнесе серија тешки обвинувања на сметка на поранешни и актуелни државни и партиски функционери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу нив и Бришковска.

Василевски тврди дека во периодот од 18:15 до 19:15 часот вечерта, кога се одвивал нападот во Собранието, тој бил во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, каде на 8-от кат со целата акција управувал партиски тим. Меѓу луѓето кои ги наведува Василевски се Билјана Бришковска-Бошковска, Спиро Ристовски, Митко Чавков, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и тогашниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Василевски тврди дека од таму била раководена целата операција за упадот во Собранието и биле издавани наредби како кон лидерите на протестите, така и кон припадници на МВР и Армијата, кои наводно биле во и околу Собранието.

Mazedonien Proteste im Parlament (picture-alliance/abaca/N. Batev)

Упадот во Собранието бил организиран и координиран од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, тврди обвинетиот Василевски

Според обвинетиот Василевски, Бришковска директно му давала наредби на тогашниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, пратениците да ги отворат вратите на Собранието.
Неговиот адвокат Звонко Давидовиќ по рочиштето изјави дека исказот на Василевски е доказ оти „командувањето од МВР се префрлило на партискиот врв на ВМРО-ДПМНЕ“.
Давидовиќ тврди дека истата изјава неговиот клиент ја дал и пред Јавното обвинителство во јуни годинава.

Денеска и Генералштабот на АРМ објави воопштена реакција на, како што се наведува, инсинуациите „со кои упорно сака да се прикаже инволвираност во организирана форма, на Армијата на Република Македонија во случувањата на 27 април 2017 година“. Според АРМ, се работи за груби дезинформации.

Василевски во денешното сведочење, но и други обвинети за 27 април претходно, тврдеа дека добивале усни информации од луѓе од кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов, дека тој ќе прогласи вонредна состојба во државата. Според информациите на Василевски тоа не се случило поради притисок „од странскиот фактор врз Иванов“, но во Собранието и околу него на 27 април биле присутни лица од военото разузнавање.

 

DW.COM

Реклама