Британските војници ќе се повлечат од БиХ | Вести | DW | 22.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Британските војници ќе се повлечат од БиХ

Велика Британија по 15 години воено присуство се повлекува од БиХ. Целосното повлекување на британскиот контингент кој брои 600 војници беше објавено минатиот месец, како дел од планот на ЕУ за намалување на силите на ЕУФОР, од 6500 на 2500. Најголем дел од британците беа стационирани во регионот на Бања Лука, административниот центар на Република Српска