Британските војници на пат кон дома | Вести | DW | 05.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Британските војници на пат кон дома

15-те британски војници, кои Иран ги ослободи,се наоѓаат на пат кон нивната земја.Тие полетаа од Техеран со авион на Бритиш Ервејс,кој треба да ги однесе во Лондон.Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад вчера на изненадување на сите објави нивно пуштање,помилувајќи ги.Официјално,Иран не постави никакви услови.Британските маринци беа заробени пред околу две недели во просторот меѓу Иран и Ирак.Техеран ги обвини дека биле навлезени во ирански територијални води,што Британија го демантираше.