Британија- Иран | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Британија- Иран

Велика Британија и Иран ги интензивираа напорите за што побрзо решавање на спорот околу заробените британски војници.Двете земји водат засилени дипломатски контакти,потврди портпаролката на владата во Лондон.Според неа,се водат разговори и со влијателниот претседател на иранскиот Национален совет за безбедност Али Лариџани.

Британските војници пред околу две недели беа заробени бидејќи наводно се наоѓале во ирански територијални води,додека Лондон тврди дека тие биле на ирачката страна на границата.