Британецот Ховит нов известувач на ЕП за Македонија | Македонија | DW | 10.05.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Британецот Ховит нов известувач на ЕП за Македонија

Комисијата за надворешни работи на ЕП го избра британскиот европратеник Ричард Ховит ќе биде нов известувач во Европарламентот за Македонија.

default

Ричард Ховит доаѓа од редовите на Прогресивната социјалистичка група во Европскиот парламент како член на британската Лабуристичка партија на Велика Британија. Тој како известувач за Македонија доаѓа на местото на словенечкиот европратеник Зоран Талер, кој замина од функцијата по скандалот со корупција.

Последниот извештај за Македонија пред Европскиот парламент го бранеше бугарскиот европратеник Кристијан Вигенин.

Автор: ЕМФ/СН/тг/миа

Редактор: Симе Недевски