Брентон: можно е еднострано објавување на независноста на Косово | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Брентон: можно е еднострано објавување на независноста на Косово

*

Доколку статусот на Косово не биде решен во СБ на ОН, многу веројатно е дека независноста ќе биде објавена еднострано, изјави денеска британскиот амбасадор во Русија, Тони Брентон. Во интервју за агенцијата Интерфакс тој вели дека “Косово де факто е независно веќе осум години, а јасната желба на косовскиот народ за независност има поддршка од многу западни земји.“