Брегзит: Меј инсистира на нови преговори со ЕУ | Свет | DW | 29.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Брегзит: Меј инсистира на нови преговори со ЕУ

Британската премиерка Тереза Меј сака повторно да преговара за договорот за излегување од ЕУ. Брисел досега не беше расположен за такво нешто.

„Мора да добиеме договор кој ќе има поддршка во парламентот, а за тоа е неопходно да се направат извесни измени во договорот за излегување (од ЕУ, н.з.з)“, изјави портпаролот на британската премиерка Тереза Меј во Лондон пред почетокот на седницата на парламентот за натамошните чекори во процесот на развод од Унијата.

ПовеќеМеј може да го прекине апсурдниот театар

Меј се надева на мандат за дополнителни преговори со Брисел за тешкото прашање на Ирска. Премиерката на Велика Британија оцени дека гаранцијата за отворена граница помеѓу британската провинција Северна Ирска и членката на ЕУ, Република Ирска, е централен проблем. Меј смета дека одржување втор референдум за Брегзит е нерелевантно, затоа што не би имало мнозинство за такво нешто.

Пред пратениците во Лондон има десетици предлози за промени, од кои еден дел ќе бидат ставени на гласање вечерва. Со нив парламентарците бараат поголемо рапво на соодлучување околу договорот за Брегзит.

Повеќе:Во потрага по планот Б на Меј

Долниот дом на британскиот парламент пред две недели со јасно мнозинство гласови го отфрли договорот што со Брисел го испреговара премиерката Меј. ЕУ веќе исклучи дополнителни преговори.

DW.COM

Реклама