Браун наследник на Блер | Вести | DW | 18.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Браун наследник на Блер

По десет години како министер за финансии, Гордон Браун и официјално е избран од неговата партија за наследник на Тони Блер на чело на лабуристичката партија и иден британски премиер. Во телевизиското обраќање до јавноста, Браун изјави дека ќе биде премиер на сите граѓани, а неговиот стил ќе биде отворен за дијалог. Тоа важи и за надворешната политика, во што спаѓа и потрагата по решение за ирачката војна. Тој подвлече дека Лондон нема предвреме да ги повлече трупите од оваа земја.