Браун го соопшти составот на кабинетот | Вести | DW | 28.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Браун го соопшти составот на кабинетот

*

Еден ден по преземањето на функцијата новиот британски премиер Гондон Браун денеска го претстави својот нов кабинет. Повеќе досегашни министри излегуваат од владата , меѓу нив и шефицата на дипломатијата Маргарет Бекет. Нејзин наследник ќе биде досегашниот министер за животна средина Дејвид Милибанд, кој важи за противник на ирачката војна . Во средиштето на неговата политика , Гордон Браун најави дека ќе бидат темите, здравство, образование и борбата против детската сиромаштија. Кралицата елизабета Втора вчера му го додели мандатот на Браун за формирање влада , кратко по официјалната оставка на досегашниот премиер Тони Блер.