Бразилците самоуверено очекуваат реванш | Панорама | DW | 20.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Бразилците самоуверено очекуваат реванш

Во Бразил сите се сеќаваат на полуфиналето на Светското првенство 2014. и поразот од 7:1 од германските фудбалери. Поради тоа сите очекуваат одмазда на финалниот натпревар против Германците на Олимпијадата во Рио.

​„Чувај се Германија, дојде и твојот час“, пејат навивачите на Бразил пред стадионот Маракана. Полуфиналето против Хондурас е завршено, популарниот Селесао победи со 6:0. Бразил игра за златен медал- единственото злато кое нешто значи- она во фудбалот. А уште е подобро, велат навивачите опиени со самодоверба, тоа што противник во финалето е Германија.

Гледај видео 01:26

Време е за олимписка одмазда

„Тука на Маракана, ние го водиме главниот збор, тука мораат да имаат респект пред нас, нека дојде само таа Германија.“

„Ќе ги победиме со многу голови разлика и така конечно ќе ја оставиме зад нас таа приказна со Германија.“,

А таа приказна, катастрофалниот пораз од 7:1 во полуфиналето на Светското првенство 2014. против Германија, сите во Бразил сакаат што побрзо да ја заборават.

Сепак, постои уште едно проклетство кое го следи Бразил на Олимпијадите. Трипати популарниот Селесао беше во финале и три пати загуби. Домаќините се надеваат дека на легендарната Маракана овој пат ќе биде поинаку.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Поврзана содржина

Реклама