1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Boris Georgievski, Leiter DW Mazedonisch
Фотографија: Petr Stojanovski/DW

Борис Георгиевски

Одоворен за уредувачката политика на програмата на македонски јазик на Дојче веле

Борис Георгиевски раководи со македонската редакција на Дојче веле од 2016 година. Најголемиот дел од професионалната кариера го минува како новинар во седиштето во Бон и како дописник на редакцијата од Скопје. Првите новинарски чекори ги прави како репортер во „Утрински весник“ во 1999 година. Во кариерата соработувал со повеќе германски и светски медиуми. Добитник е на две награди за најдобра истражувачка сторија во Македонија.

Прескокни го блокот Одбрани написи од Борис Георгиевски
Прескокни го блокот Повеќе написи од Борис Георгиевски

Повеќе написи од Борис Георгиевски

Покажи повеќе написи
Врати се на почетната страница