Борби на југот на Филипините | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Борби на југот на Филипините

*

Во борби меѓу владините трупи и муслиманските бунтовници на југот на Филипини, загинале околу 60 лица. Според локалните власти илјадници цивили се веќе во бегство. Борбите започнаа откако припадници на бунтовничката организација Абу Сајаф нападнаа група војници. Бунтовниците на југот на Филипините се борат за независност.