Борби меѓу полицијата и Талибанците во Авганистан | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Борби меѓу полицијата и Талибанците во Авганистан

На западот на Авганистан дојде до повеќечасовни борби меѓу Талибанците и полицијата. Според полициски извори убиени се осум службеници. На страната на Талибанците имало 17 жртви, меѓу нив и мртви. Полициските сили биле нападнати од бунтовниците. И во други делови на земјата бунтовницит ги нападнаа американските трупи и полицијата. Во нападите убиени се повеќе луѓе.