Борби во Пакистан | Вести | DW | 04.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Борби во Пакистан

*

Во борбите во граничната област кон Авганистан загинале најмалку четворица пакистански војници и десет припадници на радикалноисламистичките Талибанци.Во местото Парахинар во бомбашки напад врз автобуска постојка загинале најмалку девет луѓе. На почетокот на јули, по протерувањето на исламистите од Црвената џамија во Исламабад,која ја имаа запоседнато, милитантните муслимани повикаа на одмазднички дела.