Борби во Пакистан | Вести | DW | 04.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Борби во Пакистан

*

Во борбите во граничната област кон Авганистан загинале најмалку шест пакистански војници и десет припадници на радикалноисламистичките Талибанци.Според извори од армијата,милитантните екстремисти претходно испалувале ракети врз повеќе контролни станици во Пакистан.Во местото Парахинар во бомбашки напад врз автобуска постојка загинале најмалку четири луѓе.По протерувањето на исламистите од Црвената џамија во Исламабад,која ја имаа запоседнато, на почетокот на јули милитантните муслимани повикаа на одмазднички дела.