Борби во Либан | Вести | DW | 20.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Борби во Либан

Во либанското пристаниште Триполи дојде до тешки борби меѓу војниците и милтантните исламисти. Според информациите на полицијата, притоа биле убиени најмалку 19 лица, меѓу нив 11 војници. Борбите почнале кога полицијата во потрага по ограбувачи на банка, нападнала еден стан што им припаѓал на исламистите. Според информациите на либанската влада, станува збор за припадници на просириската група „Фатах ислам„.