Борби во Авганистан | Вести | DW | 19.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Борби во Авганистан

Во јужниот дел на Авганистан владините и трупите на САД повторно водат жестоки битки со радикално исламистичките Талибанци.Според извори од војската,во борбите во провинцијата Хелманд биле убиени 24 Талибанци.Организацијата за заштита на човековите права Амнести Интернешнл известува дека на нишан на Талибанците се почесто се наоѓаат и цивили,со што се врши протисок врз населението.Портпарол на талибанските милиции извештајот на Амнести го нарече западна пропаганда.