Борбите во северен Либан продолжуваат | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Борбите во северен Либан продолжуваат

Либанската влада им нареди на своите безбедносни сили да ја уништат исламистичката група Фатах Ал Ислам. Војната на терористите мора да биде запрена – беше истакнато по средбата на владиниот кабинет со која претседаваше премиерот Фуад Сињора . Либанските војници и радикалната шиитска милиција трет ден по ред на северот од Либан водат жестоки борби. Од избивањето на борбите во палестинскиот бегалски камп Нахр Ал Баред загинаа најмалку 80 лица а голем број беа повредени. Портпарол на екстремистите се закани со граѓанска војна , доколку доколку не биде ставен крај на опсадата на бегалскиот камп.