Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Бон

Бон е град со 300 илјади жители во германската покраина Северна Рајна Вестфалија. Се наоѓа јужно од Келн, на брегот на реката Рајна.

Основан како римска населба, Бон е познат како родно место на славниот композитор Лудвиг ван Бетовен и како главен град на Германија од 1949 до 1990 година. Во него се наоѓаше седиштето на сојузната влада се до 1999 година.

Покажи повеќе написи