Бомбашки напад во Шри Ланка | Вести | DW | 07.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бомбашки напад во Шри Ланка

При бомбашки напад врз автобус на северот на Шри Ланка убиени се најмалку седум лица, а дваесетина се повредени вели полицијата. Властите сметаат дека позади нападот во близина на градот Вавунија се кријат тамилските бунтовници. – Бунтовниците од почетокот на 80тите години се борат за сопствена држава на северот и истокот на Шри Ланка. Договорот за положување на оружјето од 2002 година во моменотв постои само на хартија.