Бомбашки напади во Ирак | Вести | DW | 08.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бомбашки напади во Ирак

*

Најмалку 15 лица загинаа а над 30 се повредени во експлозии на две автомобил бомби во градот Ал Курна во северен Ирак. Девет лица загинале во експлозија на камион бомба во градот Рабиа. Агенциите јавуваат за експлозија на автомобил бомба во квартот Садр Сити во Багдад во кој загинале пет лица. И покрај нападите, американско ирачките сили соопштија дека нивната акција против странските екстремисти поврзани со Ал Каеда покажува успех.