Бомбашки напади во Ирак | Вести | DW | 08.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бомбашки напади во Ирак

*

Најмалку 14 лица загинаа а над 30 се повредени во експлозии на две автомобил бомби во градот Ал Курна во северен Ирак. Агенциите јавуваат и за експлозија на камион бомба во градот Рабиа во која загинале девет лица. И покрај нападите, американско ирачките сили соопштија дека нивната акција против странските екстремисти поврзани со Ал Каеда покажува успех.