Божиќната магија привлекува | Теми на денот | DW | 24.12.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Божиќната магија привлекува

Западниот свет денеска го слави големиот празник, раѓањето Христово или Божиќ, празникот на љубовта, ден кога се дарува и кога семејството повторно е заедно.

Божиќ во Германија

Божиќ во Германија

Специфичноста на обичаите и начинот на прославување го прават Божиќот во Германија посебен и различен во однос на славјето во другите делови на светот. Што се случува во последните часови пред доаѓањето на Божиќот во Германија? Дали се променил начинот на прославување на празникот во текот на годините? Колку Божиќот е славање на духовните вредности или се повеќе искомерцијализиран празник?

 • Датум 24.12.2006
 • Автор Нада Штајнман / Невена Ангеловска
 • Печати Испечати ја страната
 • Пермалинк https://p.dw.com/p/Ac0f
 • Датум 24.12.2006
 • Автор Нада Штајнман / Невена Ангеловска
 • Печати Испечати ја страната
 • Пермалинк https://p.dw.com/p/Ac0f
Реклама