Божик низ песна | Панорама | DW | 30.12.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Божик низ песна

Децата во Франција ги оставаат чевлите пред врата; православниот свет Божикот го слави во јануари; во Африка Дедо Мраз танцува на плажа. Божик се слави различно, но, песните му даваат единствен белег на празникот.

default

Божик насекаде значи голем празник

Божик во разни делови на светот се прославува различно, во согласност со тамошната традиција и обичаите. Па оттука не изненадува ниту разноликоста и мноштвото песни испеани за овој празник; од црковни песни па се’ до модерни рок и поп балади. Од Финска, преку Австралија до Африка, Божикните песни и евергрини се слушаат насекаде.

Реклама