Блокада на палестинските области | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Блокада на палестинските области

Израелската армија ги блокираше палестинските автономни области на Западниот брег и во појасот на Газа поради претстојниот еврејски празник Шаву. На тој начин палестинските работници не смеат да патуваат кон Израел. Во меѓувреме израелската воена авијација и натаму бомбардира цели во појасот на Газа за кои постои сомневвање дека се произведува и складира оружје . Палестинските милитанти во текот на ноќта повторно испукаа ракети врз израелскиот град Здерот на границата со појасот на Газа.