Блискоисточен конфликт | Вести | DW | 20.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Блискоисточен конфликт

На Блискиот исток ситуацијата натаму се заострува. Израелската влада на југот од земјата прогласи вонредна состоба поради продолжените палестински ракетни напади. Армијата во наредните 48 часа ја презема контролата врз сите јавни и цивилни институции. Премиерот Ехуд Олмерт освен тоа, се закани со проширување на воените акции против Палестинците, до колку нападите не престанат. Од своја страна, милитантната палестинска организација Џихад најави нови самоубиствени напади, ако израелската армија влезе во појасот Газа.