Блиски исток | Теми на денот | DW | 25.12.2003
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Блиски исток

Напорите за средба меѓу Палестинците и Израелците доживеаја нов неуспех.Во знак на протест поради најновата израелска воена акција во појасот на Газа,палестинскиот премиер Ахмед Кореи го откажа планираниот состанок со својот израелски колега Ариел Шарон.Во големата рација во бегалскиот логор Рафа на почетокот на неделава Израелците убија деветмина Палестинци и ранија најмалку 40 луѓе.Во Наблус на Западниот брег синоќа загинал еден Палестинец во експлозија на автомобил.Причините за настанот не се познати.
Реклама